اخبار رسانه

شیوه‌نامه رتبه‌بندی خبرگزاری‌ها منتشرشد

اداره کل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، ضمن انتشار شیوه‌نامه رتبه‌بندی خبرگزاری‌ها اعلام کرد: سومین دوره رتبه‌بندی خبرگزاری‌ها در بهار 1403 و در بستر سامانه جامع رسانه‌های کشور انجام می‌شود.

به‌گزارش روابط‌عمومی معاونت امور رسانه‌ای و تبلیغات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، فعالیت طیف وسیعی از خبرگزاری‌های دارای مجوز در کشور و تفاوت در نوع مالکیت، عملکرد و ماموریت آن‌ها از جمله در میزان تولید خبر، گستره فعالیت، زبان، سرعت در تولید و انتشار اخبار، دفاتر و نمایندگی‌های خبری در داخل و خارج از کشور، میزان بهره‌مندی از فناوری‌های جدید رسانه‌ای، رعایت اصول حرفه‌ای و ده‌ها شاخص دیگر، ایجاب می‌کند که ارزیابی دقیقی از فعالیت‌های حرفه‌ای آنان صورت پذیرد.

 بر این اساس و با عنایت به قانون اهداف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و ماموریت‌های معاونت امور رسانه‌ای و تبلیغات، سومین دوره رتبه‌بندی خبرگزاری‌های کشور به‌منظور ایجاد رقابت سالم و حرفه‌ای درجهت ارتقای سطح کیفی رسانه‌های کشور، انجام می‌شود. 

این شیوه‌نامه در جلساتی که با حضور کارشناسان و مدیران خبرگزاری‌های کشور برگزار شد، نهایی و برای ابلاغ به معاون امور رسانه‌ای و تبلیغات ارسال شد. 

گفتنی است، این رتبه‌بندی که قرار است بر اساس ارزیابی عملکرد خبرگزاری‌ها در سال ۱۴۰۲ صورت گیرد، بر اساس شیوه‌نامه‌ای است که تفاوت‌های عمده‌ای با دوره‌های پیشین دارد که افزایش چشمگیر امتیازات کیفی و توجه ویژه به میزان بهره‌مندی رسانه‌ها از زیرساخت‌های فنی، امنیتی و نیروی انسانی، و همچنین رویکردهای بین‌المللی ازجمله آن‌ها است.

سومین دوره رتبه‌بندی خبرگزاری‌ها با توجه به شیوه‌نامه پیوست، در بهار 1403 و بر اساس خوداظهاری مدیران خبرگزاری‌ها در بستر سامانه جامع رسانه‌های کشور انجام می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *